- Коли слід починати вчити дитину рахувати
- Основні поради та рекомендації як навчити дитину рахувати
- Додаткові методики які спростять процес навчання
- Як навчити малюка додавати і віднімати до 10
- Як навчити малечу рахувати в умі
- Основні помилки, яких потрібно уникати під час навчального процесу
Сучасні батьки подекуди просто марять ідеєю виховати зі свого чада вундеркінда. У погоні за мрією, матусі починають нав’язувати діткам навчальну програму з доволі раннього віку. Зустрічаються малюки, які вже в 1,5-2 роки можуть швидко рахувати від 1 до 10. Але є також батьки, які навпаки, прагнуть подарувати малечі безхмарне, щасливе дитинство і навчальну програму починають за рік до школи.
Вчені вже довели, що здатність дворічної малечі рахувати до 10 нічого більше, як зазубрення слів. Усвідомлення цифр, здатність проводити розрахунки і логічне мислення приходить до дитини у дошкільному віці 5-7 років. Звісно, муштрувати наукою дитину з раннього віку чи все ж дати можливість їй насолодитись безтурботністю, вибір виключно батьків. Ми допоможемо зробити вам процес навчання більш легким, цікавим і корисним для вашої малечі.
Коли слід починати вчити дитину рахувати
У ранньому віці (до 1 року) дитина насолоджується спілкування з батьками і вивчає світ через гру. У віці до року батьки працюють над розвитком мілкої моторики у дитини. Полічіть з малюком її пальчики за допомогою традиційної лічилки “Сорока-Ворона”.
Сорока-Ворона
На припічку сиділа,
Діткам кашку варила.
Цьому дам, цьому дам,
Цьому дам і цьому дам,
А цьому не дам,
Бо цей буцман
Дров не носив,
Діжі не місив,
Хати не топив,
Діток гулять не водив –
Справжній лежень
Вивчіть нові віршики або пісеньки у яких є цифри, але не акцентуйте на них увагу малюка. Ваша задача у ігровій формі поки лише познайомити дитину з цифрами.
Бігла лялько
коло ковалька
в семи кожухах,
в трьох капелюхах,
в небо гляділа –
злетіти хотіло
Йшла собака через міст –
чотири лапи,
п’ятий хвіст
На другому етапі (1 рік) розкажіть малюку про поняття “багато” і “один”. Знову ж таки використовуйте метод гри.
На дитячому коврику розкладіть багато іграшок, а одну залиште у себе в руках. Потім малюку покажіть на купу іграшок і скажіть, що їх там багато, а в руках у вас залишилась одна. Запропонуйте дитині подати вам спочатку одну іграшку, а потім багато. Тепер ваша задача акцентувати увагу малюка на кількості. Після кожної правильної відповіді не забувайте хвалити дитину, щоб у неї була мотивація і не пропадав інтерес. Якщо малюк лінується, то не наполягайте. Пам’ятайте, що все повинно відбуватись у ігровій формі, а не у примусовій. Іграшки можете замінити будь якими іншими предметами: посуда, мамина косметика, дитячі колготки.
Третій етап від 2 до 3 років заключається у вивченні поняття “більше” “менше”. Використовуйте предмети для порівняння. Показуйте речі різні за розмірами і питайте у малечі яка з них більша, а яка менше. Якщо малюк зацікавлено відповідає на гру, то ускладніть задачу. Запропонуйте порахувати звіряток. Наприклад: у хатинці жило три лисички і вони вирішили піти в гості, до друга-вовчика, який проживав один. У якій хатинці стало мало звірів, а у якій багато? Де звірів стало більше? Порахуйте кількість звірів у хатинках, а потім підіть в гості до нових друзів.
Наступний етап, у 4 річному віці. Тепер можна вчити дитину цифрам. На поміч вам прийдуть карточки з намальованими на них фруктами, овочами, звірятами і підписаними цифрами. Показуйте малюку поетапно карточку і промовляйте вголос, що на ній зображено і в якій кількості. В цьому віці дитина вже асоціює предмети з кількістю. Лічіть з малюком на пальчиках. Проявіть усю свою фантазію і асоціативний принцип. При підрахунку кажіть дитині, що цифра один схожа на худеньку дівчинку, двійочка на гарного лебедя і так далі. Зараз ваша задача навчити рахувати дитину до 10 і в зворотньому порядку – від 10 до 0.
Далі етап від 5 до 6 років – дошкільний. Зараз необхідно ознайомити дитину з кількісним значенням кожного числа. Ваша задача пояснити дитині, що цифра 1 має лише одну одиничку, 2 складається з двох одиничок, 3 – з трьох і так до 10. Щоб було наглядніше придбайте дитячі палички для лічби. Їх альтернативою можуть стати зубочистки, сірники чи вушні палички. Далі запитайте у малечі яка із цифр менша, а яка більша, яка йде попереду, яка буде наступна чи позаду. Наглядно показати це можна завдяку числовому ряді. Останні представлені в широкому асортименті дитячих магазинів. Задавайте питання дитині де чого більше або меньше. Щоб сильно не нав’язувати рахувальний процес, введіть його в улюблену гру. Наприклад, якщо ваше чадо захоплюється розмальовками, то запитайте, що зображено на картині і в якій кількості? скільки потрібно кольорів для виконання завдання: багато чи мало? де саме на малюнку більше предметів, а де меньше? чому він так вирішив? якщо малюк з легкістю відповідає, значить наука не пішла в ліс і ви справились з поставленою задачею. А отже не лише малюк потребує похвали, але й матуся за проявлене терпіння та наполегливість.
Основні поради та рекомендації як навчити дитину рахувати
- потрібно дитину зацікавити грою, тому проводьте підрахунок тих речей, які дійсно цікаві вашій малечі: іграшки, машинки, тварини, матусина косметика, телефони, гудзики на кофтинці, печиво чи цукерки. Нехай кожна прогулянка стане забавною грою: рахуйте машини під під’їздом, пташок на деревах, чи квіти у садочку;
- відразу переходити до цифр не варто, спочатку потрібно розвивати у малюка уяву та сформувати мислення;
- лічилки, віршики і пісеньки вам у поміч. Але щоб не плутати дитину використовуйте “один”, а не “раз”;
Мама кличе гусенят:
Один, два, три, чотири, п’ять!
Один – гусятко золотисте,
Два – гусяточко сріблисте,
Три – гусятко чорно-біле,
П’ять – мале дуже сміливе.
А четвертий – боягуз,
Знову сів під пишний кущ.
І кричить: мерщій сюди!
Як дістатися води?Шість, сім, вісім! Що ви, знову
Починаєте розмову?
Дев’ять, десять, гей, виходьте!
Пісеньку свою заводьте!
Спершу треба підкріпиться,
На сніданок в нас пшениця!
Всі прибігли гусенята.
Воду люблять, як малята!
Будуть снідати, старатись,
Щоб разом в ставку купатись…
або
На ялинці зірка — один!
На ялинці два горішки — один, два!
На ялинці три цукорки — один, два, три!
І чотири шоколядки — один, два, три, чотири!
На ялинці яблучко рум’яне —
Хто досягне, той те яблучко дістане!
або
Під дубочком – їжачок,
На дубочку – павучок.
Біля заростів лози –
Козенятко й дві кози.
Поспішають до ріки
Два горласті гусаки.
А ще п’ять качок під в’язом…
Полічи-но всіх їх разом.
або
Один, два, три, чотири, п’ять —
Вийшов зайчик погулять.
Як нам бути, що робити?
Треба зайчика зловити.
Будем знову рахувать:
Один, два, три, чотири, п’ять…
- слідкуйте за тим, щоб дії і слова дитини при лічбі відповідали дійсності та не були прискореними. Малюку краще спочатку назвати цифру, а потім показати її на практиці, або робити це одночасно. Головне щоб лічба не випереджала дію.
Додаткові методики які спростять процес навчання
Покличте на допомогу гральні кубики (кубики Зайцева) та сходинки
Побудуйте з дитиною кубикову башню. Хай малюк виставляє кожен кубик один на одного паралельно рахуючи їх. Коли малюк дійде до 10 дозвольте споруду зруйнувати. Процес руйнації завжди викликає у дітей величезне захоплення, тому він залюбки буде швидко рахувати кубики щоб скоріше розвалити башню.
На прогулянці не оминайте сходинки. Коли ви з малюком йдете по сходам, попросіть його полічити кожну сходинку вгору, а потім вниз.
Методика за Гленом Доманом.
Вам допоможуть навчити дитину рахувати спеціальні обчислювальні карти на яких зображені точки. Так малюк розвиває не тільки вміння рахувати предмети, й зорову пам’ять.
Магазин
Ігрову зону перетворіть на продовольчий або овочевий магазин. Розділіть наявні речі на невеличкі купки, дайте дитині гроші (можете використовувати гральні карти або спеціальні карточки) і запропонуйте купити у вас дві капустини, три перчика і шість цибулин. Якщо дитина помилилась, то терпляче виправте її і похваліть за вірну спробу. Якщо у вас уже дошколярик, то в справжньому магазині доручіть дитині самостійно розрахуватися за ваші покупки, хай вона привчається самостійно рахувати гроші. Це не лише дозволить освоїти цифри, але й допоможе зрозуміти цінність грошей.
Стадний інстинкт
Компанію діток посадіть у коло. Попросіть їх порахувати один одного. Потім дайте дітворі багато іграшок. Скажіть щоб кожен набрав максимально велику кількість іграшок, при цьому голосно рахуючи їх. Можете організувати міні конкурс на швидкість, з призом для переможця. Навчатись у компанії завжди весело і пізнавально. Дивлячись на інших діток, ваш малюк не захоче пасти задніх.
Навчальні дитячі книги
На сьогоднішній день існує велика кількість навчальної літератури. Спробуйте підібрати книгу для вашої малечі. Обирайте яскравий примірник, написаний простою мовою.
Методика Соробан
Соробан – це горизонтальна рахункова дошка, яка була придумана ще в стародавній Японії. За цією методикою числові операції представляються в графічному вигляді, як наслідок, у дитини розвивається вміння швидко рахувати до 10 і більше без використання записів.
Пам’ятайте, щоб дитині було цікаво, вона не повинна перевтомлюватись під час занять. Великий об’єм інформації лише втомлює дитину і не приносить бажаного результату. Початкові заняття повинні тривати не більше 10-15 хвилин. Поступово навчальний час збільшуйте до 30 хвилин в день. Перед наступним заннятям повторюйте попередньо пройдений матеріал.
Як навчити малюка додавати і віднімати до 10
Після того, як малюк освоїв цифри, саме час навчити його елементарним азам математики. Швидко навчити дитину додавати і віднімати необхідно знову ж таки у ігровій формі. Починати необхідно з простішого. Тому спочатку вчимося швидко додавати до 10.
На прикладі іграшкового будиночку (за відсутності останнього, візьміть велику коробку) та фігурок людей (кубиків, іграшок чи фруктів) наглядно показуйте дитині ази арифметики. В домівку помістіть одну фігурку і попросіть дитину відповісти скільки предметів знаходиться в будиночку. Після відповіді “Один”, помістіть ще одну фігурку у будиночок і повторіть запитання. Спочатку дитина може плутатись і досить довго думати, але не заважайте їй і ні в якому разі не прискорюйте. Після правильної відповіді дозвольте дитині відкрити будиночок та перелічити фігурки наглядно. Згодом повторюйте гру з більшою кількістю персонажів.
Ще одна гра має назву математичні ваги. Задавайте дитині елементарні математичні вправи на додавання та віднімання в межах 10, а правильну відповідь просіть помістити на ваги та зважити. Наприклад: на одну сторону ваг покладіть 7 фігурок, а на іншу 4. Запитайте у дитини скільки потрібно додати до 4 фігурок, щоб отримати 7? До сторони на якій 4 фігурки дитина повинна додати правильну відповідь, щоб ваги врівноважились. Аналогічну вправу робіть на віднімання.
Як навчити малечу рахувати в умі
Уже з п’ятирічного віку ваша малеча повинна переходити на усне обчислення. Поступово відучайте дитину використовувати при лічбі пальчики.
Рахувати в умі дитина може лише за умови, що:
- вона розуміє різницю між дорівнює, більше і менше;
- чітко і усвідомлено і швидко рахує від 0 до 10 й у зворотному порядку;
- вміє зіставляти кількість предметів та цифр;
- розрізняє кількісні та порядкові числа.
Привчайте дитину до дисципліни і самоорганізованості. Проводьте такі навчальні вправи щоденно і не більше 15 хвилин в день. Бажано уроки проводити в один і той самий час.
Основні помилки, яких потрібно уникати під час навчального процесу
Як ми вже звертали вашу увагу, існує багато методик по вивченню рахункової грамоти. Право вибору на якій із методик зупинитись залишається за батьками. Але ми все ж хочемо застерегти від найбільших помилок.
- Відмовтесь від методики додавання одиницями. «Якщо треба до двох додати три, то спочатку додай одиничку до двійки і так ми отримуємо три. Потім ще одну одиничку, буде чотири і останню одиничку для отримання кінцевої відповіді – 5». За цією методикою дитина швидко навчиться рахувати, але сам процес обчислення буде у неї досить затяжним і повільним. Це перейде у не добру звичку, яку дуже важко викорінити.
- Схожий метод «лінійки». На лінійці для здійснення обчислення треба знайти базову цифру і від неї відняти чи додати задану цифру. Метод розвиває лише зорові навики, але позбавляє дитину здатності думати і запам’ятовувати.
- Не силуйте і не заставляйте дитину, проводьте не тривалі заняття не частіше як тричі на тиждень, щоб змалку не відбити у малечі охоту до науки.
- Не повторюйте щоденно пройдений матеріал. Краще згадувати про вивчене по ситуації, коли потрібно буде попередні знання використати для здобуття нових.
- Не переходьте одразу до складних завдань і ні в якому разі не сваріть дитину за помилкову відповідь. Батькам треба запастись терпінням і все неодмінно вийде.
Психологи стверджують, що дітки навчаються поступово згідно певної етапності. Спочатку відбувається звикання. Потім настає етап розуміння одержаної нової інформації. Останнім є засвоєння і запам’ятовування пройденого матеріалу. Батьки повинні розуміти це й дотримуватись послідовності етапів, щоб навчання проходило весело і з користю.