Вагітність

Ворушіння малюка під час вагітності

Для того щоб краще розуміти “мову” ворушіння плода, згадаємо деякі етапи розвитку малюка в утробі матері, по-науковому – етапи ембріогенезу.

У людського ембріона перші серцеві скорочення з’являються на 21-й день розвитку. Елементи скелетної мускулатури починають розвиватися за рахунок ранньої скорочувальної активності. Ритмічна скорочувальна активність первинних м’язових волокон спостерігається ще до того, як починає складатися нервова система зародка.

В кінці ембріонального періоду (кінець 8-го тижня вагітності) і початку фетального періоду (з 8-го тижня вагітності) починає закладатися нервова система плода, яка відповідає за рухову активність. До цього моменту вже є м’язова тканина, є нервові волокна, які “подають” імпульси до м’язів, забезпечуючи їх скорочення. Рухові рефлекси, викликані порушенням нервових закінчень, встановлені з кінця 8-го тижня вагітності.

Перші рефлекси у відповідь на роздратування періоральної зони (біля рота) – мандибулярной (щічної) і максилярні (верхньощелепної) гілочок трійчастого нерва виникають у плода в 7,5 тижнів вагітності. З 10-го тижня вагітності з’являються рефлекси, викликані роздратуванням ділянок шкіри, до яких ідуть спинальні нерви. Одним словом, рухатися в матці маля починає досить рано. Правда, ці рухи ще не координовані і не свідомі, так і відносні розміри ембріона і плодового міхура такі, що ембріон вільно плаває в навколоплідних водах і рідко торкається до стінки матки так, щоб мама могла це відчути.

Однак:

 • вже з 10-го тижня вагітності, наткнувшись на стінку матки, малюк може змінити траєкторію руху;
 • з 9 тижнів вагітності плід може заковтувати навколоплідні води, а це складний руховий процес;
 • в 16 тижнів вагітності у плода з’являється рухова активність у відповідь на звуки (перш за все на голос матері, на зміну його інтонації);
 • в 17 тижнів плід починає мружитися;
 • в 18 тижнів – перебирає ручками пуповину, стискає і розтискає пальці рук, доторкається до особи і навіть закриває обличчя руками при різких, гучних і неприємних звуках.

Щоб мозок плоду нормально розвивався і функціонував, необхідно безліч стимулів і достатній рівень їх інтенсивності. Сприйняття специфічних відчуттів вже сформовано, і тепер малюк вчиться реагувати на них рухом.

Коли плід починає ворушитися в животі

Дата першого ворушіння плода для кожної жінки дуже індивідуальна. Класичне акушерство вказує орієнтовні терміни для першовагітних і повторновагітних (20 тижнів і 18 тижнів відповідно).

Але всі жінки різні, поріг чутливості у всіх різний і ін. Малюк адже ще маленький, а для того, щоб Ви відчули ворушіння, йому потрібно “пробити” товсту маткову стінку. Тому не переживайте заздалегідь. Скоро Ви почнете його відчувати. Якщо цього не станеться в найближчі один-два тижні, для “заспокоєння” душі можна зробити УЗД і переконатися, що все в порядку. Просто для всього свій час. Головне завдання плода – розвиватися. Для цього йому потрібно харчування і безліч стимулів. Якщо не вистачає живлення і кисню, плід починає активніше рухатися і тим самим масажувати плаценту, щоб при матковій скорочення отримати достатню порцію крові, а з нею – харчування і кисень. Або, припустимо, мама лежить на спині, тим самим вагітною маткою здавлюючи самі великі судини організму (нижню порожнисту вену і місце роздвоєння аорти). Плід негайно відповість бурхливим ворушінням і змусить маму поміняти положення тіла, тому вагітним рекомендують лежати тільки на боці. Якщо плід притискає петлі пуповини, він також починає активно ворушитися і змінює своє положення. У першому триместрі у дитини вже сформовані уявлення про комфорт. Вони допомагають малюкові орієнтуватися в тому, якою має бути інтенсивність різних стимулів ззовні. Плід виявляє, що, рухаючись, він сам може регулювати інтенсивність стимуляції (наприклад, відсторонитися від гучних звуків), він стає “творцем” свого життя.

Що відчуває майбутня мама коли ворушиться плід?

Перші ворушіння все описують по-різному. Вони можуть бути схожі на плескання рибки, тріпотіння метелика або, банально, на перистальтику кишечника. На думку більшості вагітних жінок, це один з найбільш хвилюючих періодів в їх житті, і з цього моменту мама стає самим точним і безпомилковим “датчиком”, реєструючим стан свого малюка. Багато жінок саме з перших поштовхів починають сприймати плід як своє дитя. Спочатку руху плода досить боязкі, що не скоординовані, але поступово вони упорядковуються і знаходять певний сенс і значення. Протягом півгодини 5-місячний плід може здійснювати від 20 до 60 поштовхів, іноді більше, іноді менше. Взагалі, темп, ритм і сила рухів змінюються від часу доби.

До 24 тижнів вагітності рухи плоду нагадують руху новонародженого. З цього віку малюк активно “говорить” з мамою на мові рухів про свою тривогу, радості, задоволенні і своє самопочуття. У свою чергу, плід дуже чуйно реагує на зміну емоційного стану мами. Наприклад, коли мама хвилюється або радіє, малюк може ворушитися активніше або, навпаки, затихнути на деякий час. Занадто буйне, хворобливе ворушіння плода свідчить про неблагополуччя в його стані. Іноді руху малюка завдають мамі біль. У цьому випадку жінці потрібно змінити положення тіла. Якщо тривалий час, протягом декількох годин, ворушіння плода залишаються болючими, вагітна повинна обов’язково повідомити про це лікаря. Більшість жінок відзначають деяку хворобливість в області підребер’ї в третьому триместрі вагітності – і це не є відхиленням від норми.

Про що говорять ворушіння плода?

Потрібно прислухатися до рухів дитини. Повне припинення рухової активності на 12 годин і більше – дуже тривожний сигнал. Починаючи з 24-го тижня вагітності плід повинен ворушитися в середньому 10-15 разів на годину, він може спати протягом 3 годин і при цьому майже не рухатися. Однак, якщо дитина активна занадто протягом декількох днів або, навпаки, протягом декількох днів активність його знизилася, вагітна повинна звернутися до свого акушера. Бувають ситуації, коли потрібно постійно спостерігати за рухами дитини. У будь-якому випадку, якщо ви не відчуваєте ворушінь плода протягом 12 годин, потрібно звернутися до лікаря. Щоб самостійно простимулювати рух плода, можна зробити кілька фізичних вправ, дихальні вправи з затримкою дихання, з’їсти солодке. Рухи плода можуть міняти свій характер і інтенсивність навіть протягом доби, і це є нормальним. Іноді Ви можете не помітити їх, оскільки ці рухи можуть бути досить делікатними. Для того, щоб оцінити активність плода на 4 – 5-му місяці вагітності, потрібно поступити таким чином:

Порадуйте себе (і малюка) легким сніданком (або полуднем). Підійде гуртка солодкого чаю з вершками і тост (кекс, печиво та ін.).
Через 10- 15 хвилин після цього укладайтеся на ліжко або диван і в спокійному лежанні проведіть годину-другу. Зазвичай така “калорійна інвестиція” з подальшим руховим спокоєм з боку мами спонукає плід до демонстрації власної присутності.

Якщо спроба виявилася невдалою – спробуйте повторити кілька пізніше (може бути, в минулий раз Ви порушили “режим дня” і зухвало намагалися змусити малюка зайнятися фіззарядкою під час його “тихої години”). Якщо протягом доби плід не виявляє рухової активності, не дивлячись на всі Ваші спроби її відчути, то бажано звернутися до лікаря. Прослуховування серцевих тонів плода або кілька секунд ультразвукового сканування негайно прояснять ситуацію. Раптові дуже активні ворушіння плоду можуть бути наслідком незручного положення мами – такого положення, при якому плоду поступає менше кисню, наприклад, коли жінка сидить, поклавши ногу на ногу, або лежить на спині. В цьому випадку необхідно поміняти положення. Якщо ж протягом декількох годин ворушіння залишаються незвично активними, слід звернутися до лікаря. Отже, мляві і слабкі ворушіння або надмірно активні також свідчать про неблагополуччя стану плода. У будь-якому випадку, для паніки підстав немає. У медицині відомі випадки, коли майбутня мама не відчувала рухів плода протягом декількох днів, і страшних наслідків у цього не було. Хоча, зрозуміло, надійніше буде перестрахуватися і звернутися до фахівця.

Передові акушери настійно рекомендують брати “під контроль” рухову активність плода, починаючи з 28-го тижня вагітності. На цьому терміні руху плода є індикатором його благополуччя. Контроль проводиться двічі протягом кожної доби – вранці і ввечері. Це тест ворушіння плода Д. Пірсона “Вважай до десяти”. На спеціальній карті щодня відзначають число ворушінь плода з 28 тижнів вагітності. Рахунок рухів починають з 9:00 і закінчують о 21:00. Починайте вважати ворушіння плода рівно о 9 ранку, записуйте час 10-го ворушіння в таблиці або на графіку. Мале число ворушінь (менше 10 в день) може свідчити про кисневої недостатності плода і є приводом для звернення до лікаря.

Оцінка проводиться так:

 • Відзначаєте час початку підрахунку.
 • Фіксуєте всі рухи малюка (перевороти, поштовхи, стусани, ворушіння, в тому числі і легкі).
 • Як тільки Ви відзначили десять рухів малюка – фіксуйте час закінчення підрахунку.
 • Якщо від першого до десятого руху плода пройшло 10 – 20 хвилин, то малюк досить активний.
 • Якщо трохи більше, то, ймовірно зараз у нього час відпочинку, або Ваш малюк спочатку не відноситься до високоподвіжной людям.
 • Якщо ж минула година, то перекусіть, як зазначено вище, і повторіть контрольний підрахунок.
 • Якщо плоду знову потрібна була година, то екстрена консультація лікаря обов’язкова.

Паніки бути не повинно. Замість неї зобов’язана бути присутньою свідоме уважне ставлення до власної вагітності. Що ж стосується сили і характеру рухів плода – не варто будувати якісь прогнози здоров’я малюка на цих ознаках, якщо вищеописані тести нормальні. Якщо буде потрібно, то грамотний лікар зуміє отримати корисну інформацію з характеру ворушінь плода, але частіше за все в цьому немає особливої ​​необхідності.

Якщо розвиваються близнюки, може скластися враження, що рухи плоду відчуваються всюди і вони дуже інтенсивні. УЗД може розвіяти сумніви, якщо підтвердиться, що в матці розвивається два плоди.

Максимально наростаюча рухова активність плода відзначається з 24-ї по 32-й тиждень вагітності. Потім вона поступово знижується; особливо це помітно до моменту пологів. До кінця третього триместру кількість ворушінь може дещо зменшитися, але інтенсивність і, можна сказати, сила їх залишаються колишніми або наростають.

Цікаво й те, що до кінця вагітності найбільш активні ворушіння відчуваються в місці розташування кінцівок плода. Так, якщо малюк лежить вниз голівкою (так буває в переважній більшості випадків), то ворушіння ясно відчуваються у верхніх відділах матки; якщо ж до виходу з матки прилягає тазовий кінець (тазове передлежання), ворушіння більш виразні в нижніх відділах.

Підрахунок частоти ворушінь плода протягом 30 хвилин вранці і ввечері показує, що у здорових вагітних до вечора вона зростає. Рухова активність плода характеризує його стан. Що означає незвичайне “поведінку” малюка?

При відхиленні від нормального ритму, частоти і характеру рухів необхідні вислуховування серцевих тонів, ультразвукове дослідження, КТГ (кардіотокографії). Про який же внутрішньоутробне страждання йдеться, коли ми говоримо про порушення рухової активності плода? Найчастіше внутрішньоутробне страждання плода буває викликано гіпоксією (кисневим голодуванням).

Причини гіпоксії:

 • ускладнення вагітності,
 • різні захворювання (анемія, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет і т.д.),
 • кровотечі,
 • плодово-плацентарна недостатність,
 • випадання з порожнини матки і притиснення випали петель пуповини голівкою плоду,
 • захворювання плода (резус-конфлікт, інфікування плода).

Гостру кисневу недостатність можна діагностувати аускультацией (вислуховування) серцевих тонів плода. При хронічної внутрішньоутробної гіпоксії плода більш інформативні показники кардіотокографії (реєстрації серцевих скорочень за допомогою спеціального апарату). У момент ворушіння плода частота серцевих скорочень в нормі збільшується на 10-15 ударів в хвилину. При початкових стадіях внутрішньоутробної гіпоксії відзначають неспокійна поведінка плода, яке полягає в учащении і посилення його рухової активності. При прогресуючої гіпоксії плода наступає ослаблення і припинення його рухів. Нагадування майбутнім мамам: перші рухи малюка – це не тільки показник його стану, а й неповторні відчуття, які жінка може випробувати тільки в цей короткий, але такий щасливий період свого життя.

Вам також має сподобатись...