Дім Поради

Щеплення АКДП. Від чого? Коли робити? Реакція? Повна інструкція

Необхідність щеплень науково доведена і обгрунтована багаторічними клінічними дослідженнями. Всі вчені, ВООЗ, МОЗ одноголосно виступають за проведення вакцинації. Наслідки відсутності вакцинації ми можемо спостерігати на прикладі коронавируса covid-19 (вакцини немає – весь світ на карантині і висока смертність)

Більшість лікарів закликають батьків до вакцинації дитини, садочки та школи вимагають довідки про щеплення малюка однією чи іншою вакциною, адже згідно українського законодавства дитина, яка не отримувала щеплень не має права відвідувати садок і школу –  джерело 

Давайте постараємося розібратися навіщо вакцинація  і чи дійсно вона зможе захистити Вашу дитина і не нашкодити їй.

Коли слід робити щеплення АКДС (АКДП)

Слід зазначити протягом перших місяців та років життя малюка, необхідно зробити ряд щеплень. Серед  щеплень, які повинен отримати малюк до року, зараховують такі щеплення, як БЦЖ (проти туберкульозу на 3 або 5 день після народження), проти гепатиту В  перший день життя, 2 місяці та 6 місяців, АКДП – 2,4 та 6 місяці від народження дитини , вакцинація проти полімієліту  2, 4 та 6 місяці життя дитини, гемофільної інфекції 2,4 та 12 місяці життя дитини, а також КПК на 12 місяці життя дитини, всі ці щеплення затверджено в календарі щеплень  МОЗ України від 18.05.2018р. №947

Що таке АКДС

АКДП розшифровується як: адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина, яку використовують для профілактики таких захворювань як дифтерія, правець та коклюш. 

Багатьох батьків вражає, що одна вакцина спрямована проти трьох хвороб одночасно, вони звичайно переживають чи справиться маленький організм дитини з таким навантаженням, слід зазначити, що на людський організм не впливає із скількох компонентів складається вакцина їх може один, два, три чи п’ять, і саме вакцина не має ніякого впливу на імунну систему малюка. 

Сама вакцина АКДП є як вітчизняного так і закордонного виробництва, тут все буде залежати від бюджету  та бажання батьків, але варто зазначити, що зарубіжна вакцина переноситься легше організмом, аніж вітчизняна. 

Що до різновидів щеплення виділяють їх дві групи, власне від чого і буде залежати вплив вакцини на організм дитини: 

  • Цільноклітинна АКДП викликає більше побічних ефектів, тому що в склад вакцини входять вбиті клітини збудників.
  • Без клітинна АКДП – зазвичай вакцини іноземного виробництва, зокрема вакцина Інфанрікс (Вликобританія), яка складається з дрібних частинок мікроорганізмів коклюшу, анатоксинів правці та дифтерії. Загранична вакцина очищена від алергенів і викликає незначну кількість ускладнень та наслідків після щеплення. 

У державних поліклініках зазвичай пропонують вакцину АКДП  індійського виробника  в склад якої входить цільноклітинний кашлюковий компонент. Варто пам’ятати, що роблячи щеплення індійською вакциною слід бути готовим до виникнення побічних ефектів більше, з більшою вірогідністю ніж при використанні к без клітинної АКДП. Імунітет, який виробить організм дитини після щеплення дуже важливий, тому що Україна відноситься до країн з низьким рівнем вакцинації, що дає великі шанси захворіти на кашлюк.

Щодо європейських вакцин вони не містять цільноклітинного кашлюкового компонента і дають меншу кількість побічних ефектів після щеплення, але слід пам’ятати, що заграничні вакцини, європейського виробника не запропонують Вам безкоштовно, зазвичай батьки купують цю вакцину за свій кошт. Крім Інфанріксу, існують і інші неклітинні  вакцини європейського виробника, такі як: Пентаксим, Тетракок, Бубо-М, Трітанрікс-НВ, але кожна із цих вакцин має свої додаткові компоненти, тому власне щодо вибору вакцини найкраще порадитися із своїм лікарем-педіатром. 

Можлива реакція на АКДП

Досить часто при введенні  АКДП вакцини у дитини може виникнути ускладнення, за словами лікаря Є.Комаровського –   ускладнення після щеплення АКДП виникає на фоні коклюшного елемента, який входить у склад вакцини.

Також досить часто після щеплення АКДП у малюка спостерігається підвищення температури, дитина стає вередливою, може бути висип, місце, де було зроблено щеплення може припухати , почервоніти та боліти. Лікарі не заперечують, що така реакція дитячого організму на щеплення даної вакциною присутня, але ці самі ознаки вказують на те, що імунна система дитини бореться з введенням вакцини і в маляти таким чином виробляється імунітет.

До важчих наслідків щеплення вакциною АКДП можна також віднести високу температуру 40 градусів та судоми, зазвичай після щеплення педіатри радять не зволікати до підняття температури і на протязі трьох днів давати жарознижуючі препарати, але якщо температура підвищилися і не спадає то варто повідомити про це Вашого лікаря. Досить часто матусі немовлят, жаліються на болі на місці щеплення, набряк і почервоніння, хоче це і вважається однією з нормальних реакцій організму дитини на щеплення, але це приносить неприємні відчуття дитині на що малюк реагує плачем. Для того, щоб полегшити больові відчуття можна приставити прохолодну стерильну пов’язку, що зменшить болі та набряк на місці щеплення. Але найкращим та перевіреним варіантом буде консультація у Вашого педіатра, можливо він підкаже інший ефективний спосіб, щоб справитися з набряком і болем. 

Перед щепленням вакциною АКДП необхідна консультація та огляд малюка педіатром та неврологом.  Крім цього лікарі також рекомендують здати аналіз крові та сечі, щоб перевірити що дитина цілком здорова, адже при наявності вірусів та бактерій в організмі дитини робити щеплення не варто. 

При наявності наступних ознак і симптомів педіатри не радять робити щеплення:

  • ГРВІ, грип, бронхіт, пневмонія і ряд інших захворювань, які супроводжуються температурою вище 38 градусів;
  • Наявність алергічною реакції, на попередню пробу АКДП;
  • При наявності хвороб серця, нирок та печінки;
  • При наявності будь-яких симптомів, які викликають епілепсію, енцефалопатію та судоми.

Багато мам переживають, куди ж  будуть колоти вакцину АКДП дитині. Традиційно щеплення роблять у стегно дитини. Це пов’язано з тим, що вакцина вводиться внутрішньом’язово, а як раз на стегні у малюків добре розвинені м’язи, а також у цій зоні не проходять кровоносні судини і немає сідничного нерва. Зрештою вакцина введена в стегно сприяє максимальному виробленні антитіл.  

Ревакцинація АКДП

Згідно календаря профілактичних щеплень затвердженого МОЗ України у 2018 році, АКДП першу дозу вводять на 2 місяць життя, другу дозу вводять на 4 місяць життя та третю дозу вводять на 6 місяць життя дитини. Інтервал між введенням 1, 2 та 3 дози  АКДП вакцини має становити не менше ніж 30 днів. Після останнього введення вакцини АКДП через 12 місяців, тобто у 18 місяців проводять ревакцинацію вакциною з ацелюлярним кашлюковим компонентом (АаКДП).

Починаючи з 6 років першу ревакцинація проти дифтерії та правця проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), у віці 14 років дитина повинна отримати другу ревакцинацію АДП, та третю ревакцинацію проводять у віці 18 років з анатоксином дифтерійно-правцевим із зменшеним вмістом антигену (АДП-М).

Бувають і такі ситуації, що дитина не отримує вакцинацію вчасно згідно календаря щеплень, до цих ситуацій можна віднести:

  • Протипоказання пов’язані із здоров’ям дитини на момент вакцинації (ГРВІ, хронічні захворювання);
  • Відмова батьків у вакцинації дитини до року та невпевненість у безпеці вакцинації малюка(багато батьків впевнені, що до малюку до року може нашкодити вакцинація АКДП);
  • Вакцинація дітей, які проживали в країнах, де наявні відмінності у календарі щеплень;
  • Нерегулярні поставки вакцини, що призводить до тимчасової затримки вакцинації.

Якщо через ці чи інші причини Ваша дитина не отримала вчасно щеплення АКДП, тоді лікарі-педіатри використовують тактику вакцинації дітей з порушенням календаря планової вакцинації, яка визначається наказом Міністерства охорони здоров’я України – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1237-14

Якщо дитина не отримала перше щеплення до 4 років поза строками календаря призначаються лікарем з таким розрахунком, щоб малюк встиг отримати чотирьохразову імунізацію АКДП у віці 3 роки 11 місяців та 29 днів. 

Відповідно ревакцинацію для дітей, які не вчасно отримали щеплення також проводять у віці шести, чотирнадцяти та вісімнадцяти років. 

Після 18 років через 5 років проводять ревакцинацію АД-М,  після цієї ревакцинації, тобто із 23-річного віку доросла людина має проходити ревакцинацію кожні 10 років, ревакцинацію роблять вакциною АДП-М.

Якщо ж діти, які перехворіли на кашлюк до 5 років, то щеплення таких малюків проводять триразово витримуючи інтервал між першим та другим щепленням – 30 днів, а між другим та третім щепленням – інтервал в 9-12 місяців вакциною АДП. 

Підлітки і дорослі, які в дитячому віці не отримували щеплення АКДП взагалі, вакцинацію проводять введенням триразової дози вакцини АДП-М. У цьому випадку, інтервали між першим та другим щепленням будуть становити 30-45 днів, між введенням другої та третьої дози інтервал має сягати 6-12 місяців. 

У випадку ревакцинації підліткам, яку проводять згідно позапланового календаря щеплень, здійснюється мінімальним інтервалом – 3 роки після останнього щеплення для профілактики правця та дифтерії. 

Варто пам’ятати, що не слід розпочинати вакцинацію АКДП, коли була пропущена доза , незалежно від того скільки часу минуло. Потрібно ввести дози вакцини АКДП, які було пропущено згідно графіку щеплень із дотриманням мінімального інтервалу між дозами.

Робити щеплення чи ні, це вирішувати тільки батькам дитини, але потрібно пам’ятати, що найкращою можливістю захистити своє чадо є вакцинація. Але на жаль, щеплення може призвести також і до непередбачуваних наслідків. Тому найкращим вибором буде Ваш здоровий глузд, консультація з лікарем-педіатром, з лікарем-невролом, здача всіх необхідних аналізів для перевірки здоров’я дитини, а також віра в те, що все буде добре після вакцинації. Здоров’я Вам та Вашим дітям.

Вам також має сподобатись...