Поради

Дитина не говорить в 2 роки. Можливі причини і вирішення проблеми

Є така думка, що не існує конкретного віку, в якому малюк починає висловлювати свої думки. Але, якщо з’являються підстави для занепокоєння, то батьки повинні уважно стежити за тим, як себе фізично почуває дитина і як вона себе поводить. Чим швидше вдасться виявити основні проблеми, тим успішніше буде їх вирішення.

Норми психо-мовленнєвого розвитку дітей

Існують певні норми, виходячи з яких можна визначити розвивається дитина відповідно до свого віку, або ж є деякі відхилення. Варто зауважити, що не всі фахівці солідарні з тим, що розвиток дітей потрібно порівнювати з встановленими нормативами. Тому  батьки мають самостійно вирішити, чи є необхідність в дотриманні цих стандартів, або ж брати до уваги лише те, що всі дітки різні. Одні мають схильність до швидкого розвитку, так би мовити не по роках. Іншим же, навпаки, щось заважає бути схожими з однолітками. Це не може бути серйозним відхиленням при відсутності будь-яких складних захворювань. 

  • вік два роки

Перебуваючи в цьому періоді, дитина вже повинна чітко розуміти позначення предметів, дій. Має відповідати на поставлені запитання батьків. Якщо батьки розповідають якусь подію, що сталася з ними, то малюк повинен вміти її переказати і відповісти на питання, які задасть оповідач. Також, малюк повинен легко показувати 5 частин тіла, при цьому чітко знати їх позначення. У спілкуванні зі старшими, молодший вміє вже розмовляти реченнями, що складаються з декількох слів, а в розмові мають місце займенники (я, він, ти, ми), прислівники (туди, там) та прикметники.

  • вік два роки і шість місяців

Через пів року ваше чадо вже розуміє те, що йому прочитали батьки та може розібратися в ілюстраціях до цієї казки, бере участь в ситуаціях, в яких батьки можуть попросити вчинити певну дію. Наприклад, покласти яблуко на стіл. Також дитина стає більш цікавою, постійно задає питання, такі як: “Куди? Де? “. Складає речення більш ніж з трьох слів, а в розмову приходять займенники (мій, моє, моя, мої) та прийменники, такі як:” в, у, з, на “. 

  • Вік три роки

Тепер дитя вже зовсім доросле і добре розуміє казки, прочитані мамою, які навіть не підкріплені ілюстрацією. Також приходить розуміння прийменників і речень складнопідрядної форми, в мову додаються ще більш складні речення, з’являється все більше питальних слів. Кроха може напам’ять читати короткі віршики, приказки. 

Які ознаки вказують на готовність дитини заговорити в два роки 

  • Якщо малюк розуміє мову дорослих, може відповісти на їх запитання жестом або дією.
  • Якщо дитя може все пояснити, але при цьому використовує лише міміку та жестикуляцію.
  • Вивчив успішно всі звуки та, начебто, знає їх, але все ж складами не говорить.

Якщо ж навпроти всіх вищевикладених пунктів батьки змогли поставити галочки, то відразу ж утворюється серйозне питання. Адже всі ознаки на лице. А розмови так і не чути, малюк ніби набрав до рота води.    

Причини, чому дитина не розмовляє

  • переконайтеся, чи все в порядку зі слухом

Для уважних батьків визначити здорові органи слуху, чи ні, не складе труднощів. Коли малюк погано чує або чує не з першого разу, то і з мовою проблеми виникнуть негайно. 

  • проблеми, які передаються по спадковості

Багато хвороб, на жаль, передаються з покоління в покоління. Через гени “в подарунок” дістаються не тільки проблеми зі здоров’ям, але й певні звички. Так само може статися і з мовою. Якщо дитина в 2 роки не говорить, то є велика ймовірність, що це успадковано від когось з батьків. Тому, в даному випадку батькам варто згадати або уточнити у старшого покоління, чи були у них в дитинстві подібні проблеми з мовою. Якщо ж, через деякий час, малюк й далі продовжує мовчати, то подальші дії очевидні. Батьки просто зобов’язані привести своє чадо на прийом до фахівця, який і визначить причину мовчання. 

  • переляк або моральна травма

Малюки, в силу свого віку, мають дуже слабку психіку. Тому, якщо ваше дитя щось або хтось налякав, то можливо цей переляк залишиться з ним надовго. Навіть, перебуваючи вже в зрілому віці, ця травма дитинства може періодично спливати в повсякденному житті. Звичайно, переживши таке потрясіння, малятко навряд чи зможе легко заговорити. 

  • “Ведмежа послуга”

Так можна назвати дії батьків, які занадто опікують своїх дітей, приносячи їм в буквальному сенсі все на блюдечку з золотою облямівкою. Так, вони навчилися розуміти своє чадо за його поглядом, настроєм або звичайним жестам. Але в даному випадку це розуміння має негативний вплив. Адже дитині тоді не потрібно докладати особливих зусиль. Вони абсолютно не важливі, якщо мама і так все зрозуміє. А в маленькій людині в цей момент вже починає з’являтися лінь і небажання розвиватися.

Заходи, які необхідно вжити, якщо дитина не заговорила

Навіть, якщо батьки вже приблизно знайшли причину відсутності мови, то дитину все-одно варто показати медикам. В даному випадку, проблему виявити допоможе невролог. Якщо найгірші побоювання підтвердилися і виявлена патологія, то ні в якому разі не варто піддаватися паніці. Дефекти в розвитку виліковні. Малюкові буде призначений курс лікування, який він успішно пройде завдяки підтримці люблячих батьків. 

Рішення проблеми в домашніх умовах

Якщо в результаті огляду лікарів не буде виявлено ніяких складних проблем, то батькам варто задуматися над деякими речами і отримати відповідь на питання: чому ж дитина не розмовляє в 2 роки. 

  • спільне читання

Мамі потрібно намагатися виділяти час для читання, в якому буде задіяний і малюк. Необхідно підібрати ту літературу, яку йому буде цікаво слухати. У книзі обов’язково повинні бути присутні яскраві зображення, по ним ви будете пояснювати малюкові прочитане, а він зіставляти почуте з побаченим.

  • увага і турбота

Задумайтесь, чи достатньо ви часу приділяєте вашему чаду. Або ж за щоденними турботами та проблемами, дитині приділяється мінімальна увага. Якщо це дійсно так, то батькам варто серйозно переглянути свої плани та задачи, скорегувавши їх так, щоб дитина була постійно оточена турботою і відчувала увагу близьких.

  • розвиток за допомогою ігор

Дитині необхідно мати не тільки машинки, ляльки і плюшевих звірів, а й розвиваючі, пізнавальні ігри. Обов’язковою умовою є те, щоб в іграх були задіяні руки. Оскільки, розвиток моторики вважається вкрай важливим нюансом в навчанні розмовляти. 

Дитина не розмовляє в 3 роки  

Що може стати причинами порушення мовленнєвого розвитку

  • проблеми зі здоров’ям матері

Якщо майбутня мама мала хронічні хвороби або просто невеликі проблеми зі здоров’ям, то під час вагітності був великий ризик того, що ці проблеми ще більше загостряться. Тому вже в утробі матері, дитина може не отримати потрібних речовин та вітамінів. Наслідком чого може стати уповільнений розвиток.

  • пологи не в строк

Серйозною причиною для виникнення проблем у дитини можуть стати й самі пологи, які трапились не заплановано. Тобто, малюк міг з’явитися на світ раніше очікуваного терміну або ж пізніше. 

  • шкідливі звички майбутньої мами

Деякі жінки, що вживають алкоголь і сигарети до планування вагітності, не вважають за потрібне виключити ці руйнівні речі, як для плода, так і для самої ж матері, і під час самої вагітності. Що, звісно, не може пройти безслідно.

  • прийом препаратів, які протипоказані під час вагітності

Бувають і такі випадки, коли можна нашкодити навіть, здавалося б, легкими протизастудними препаратами. У період вагітності, варто дуже серйозно підходити до цього питання. Так як, більшість ліків заборонено приймати вагітним жінкам. Без консультації лікаря, ні в якому разі, не можна вдаватися до самолікування.

  • хвороби в дитинстві

Малюки, які в перші тижні або місяці життя перенесли певні захворювання, мають великі шанси в майбутньому відставати в розвитку. До таких хвороб відносяться: менінгіт, хвороби головного мозку.

  • родова травма

Часто пологи проходять з ускладненнями, деякі з них можна полегшити. Але, є ті, під час яких дитина отримує серйозні травми. Це призводить до порушень кровопостачання головного мозку. Наслідки бувають досить серйозними. Починаючи від порушень в психічному розвитку, емоційному та закінчуючи проблемами з розвитком мови. 

До кого звертатися за допомогою

  • дитячий терапевт

Початок обстеження необхідно починати з цього кабінету, де терапевт підтвердить або спростує побоювання батьків. У разі підтвердження, він дасть направлення на огляд до більш вузьких фахівців.

  • отоларинголог. Цей доктор обстежує безпосередньо слуховий апарат маленького пацієнта. 
  • невролог обстежує нервову систему малюка. Визначить чи немає відхилень, а якщо такі є, то призначить негайне лікування
  • логопед- фахівець, який працює з мовним апаратом. Він уважно досліджує саме цю область.
  • психолог- той фахівець, без якого зазвичай складно обійтися. Адже він може розкопати серйозну причину психологічного розладу, які досить часто зустрічаються в практиці.

Щоб дитина нарешті почала вимовляти довгоочікувані слова, слід пройти довгий шлях, починаючи від батьківського піклування та закінчуючи логопедами. Актуальними стануть іграшки, якими будуть служити глина, пісок, пластилін. Тут наголос робиться на моторику, розвивати яку допоможе ще й масаж, гімнастика та подібні ігри. Дорослий зобов’язаний заохочувати своє улюблене чадо, допомагати і підтримувати. Тому що, перебуваючи в затишній та приємній атмосфері, перемога над проблемами все ближче і ближче. Достойно виростити дитину розвиненою і тямущою людиною, входить в обов’язки тих, хто дав їй життя. Тому всі турботи на роботі або в побуті, повинні відійти самі собою на другий план. А на першому плані знаходиться тільки малюк, який гостро потребує уваги своїх рідних. У медичній практиці існує і медикаментозне лікування. Таким крихіткам прописують певні препарати, які мають властивість викликати появу мови. Але в даному питанні думки авторитетних фахівців дуже різняться. Більшість з них виступають проти того, щоб з раннього віку дитина поглинала таблетки, навіть при відсутності вміння говорити. Все-таки варто в першу чергу використовувати методики, запропоновані лікарями-логопедами. А, якщо вже це не допоможе, то крайніми заходами стануть медикаменти.

Вам також має сподобатись...