Навчання Поради

Коли дитина починає тримати голову. Норми розвитку і можливі відхилення

Новонароджений малюк росте, набирає вагу і розвивається дуже швидко. Кожен організм індивідуальний, тому і фізіологічним процесам, що відбуваються в ньому, не можна дати якісь точні вікові обмеження. Що стосується періоду, коли дитина починає тримати голову, слід опиратися не на вік, а на особливості розвитку, які прямо вказують на наявність або відсутність відхилень.

Розвиток центральної нервової системи

Новонароджена дитина інтенсивно розвивається не тільки фізично. З першого дня її появи на світ у дитинки  розвивається інтелект. Спочатку проявляються рефлекси новонароджених, а згодом вони зникають, змінюючись на постійні. За перші три роки життя кожна людина проходить неймовірний шлях розвитку. Прогресує все в ній. Вона вчиться пізнавати цей світ, розуміти його, взаємодіяти з ним.

У перші дні життя вашого 1-місячного малюка можуть виникнути проблеми з годуванням, зміною підгузників, укладанням спати. Але через кілька тижнів малюк почне більше звертати увагу на ваш голос, обличчя і дотик.

Ваша дитина не може сфокусуватися на великій відстані, щоб розпізнати обличчя мами. Чорно-білі візерунки також привертають її увагу. Слух дитини повністю розвинений, і вона може повертатись до знайомих звуків, таких як ваш голос.

Вона може ненадовго підняти голову і повернути її в бік, коли лежить на животі. Але коли дитина у вертикальному положенні, її голова і шия все ще потребують підтримки. Хоча руки крихітки тремтять, вона може піднести їх до рота.

Завдання мами в цей період максимально отримувати задоволення від знайомства з дитиною: обіймайте її, поговоріть з нею і дізнайтеся, як вона подає сигнал, коли сонна або голодна. Будьте уважні і чуйні. Ви не можете «поламати» дитину!

Заохочуйте малюка дивитися і тягнутися до іграшок.

Переконайтеся, що він проводить багато часу на вулиці. Прогуляйтеся з ним і повезіть його в парк або на ігровий майданчик. Він буде насолоджуватися на свіжому повітрі, відпочивати з вами і буде поруч з іншими дітьми.

Вивчайте свого малюка. Спостерігайте за його реакцією коли ви говорите, співаєте йому або читаєте. Грайте з ним в прості ігри та простежте як змінюється його поведінка в залежності від настрою.

Нормальний розвиток дитини першого місяця життя

Протягом перших чотирьох тижнів дихальна, травна, видільна, кровоносна, нервова системи пристосовуються до життя поза лоном матері. Вашої уваги потребує шкіра малюка, слизові оболонки, пупкова ранка, суглоби, тім’ячко, статеві органи. Регулярне купання, тільки натуральний одяг, зручне ліжечко, грудне молоко і теплі мамині обійми – це все, що потрібно на даному етапі. Взаємодія дитини з батьками відбувається за допомогою плачу різної інтенсивності. До кінця першого місяця дитина може почати посміхатися членам сім’ї.

Рухи кінцівок не координовані, долоньки ще не здатні утримувати предмети. Велика і яскрава іграшка здатна привернути увагу, але лише на кілька секунд. Починає вдивлятися малюк і в обличчя мами і тата. На 3 – 4 тижні починає реагувати на звуки. Подбайте, щоб занадто гучні, різкі звуки не злякали його. Більше розмовляйте і посміхайтеся, щоб отримати посмішку натомість.

На четвертому тижні життя, коли новонароджений починає тримати голову, частіше кладіть його животиком на тверду поверхню (жорсткий матрац або пеленальний столик). Підняту голівку малюк ще не може тримати довше 1 хвилини. Якщо в цьому віці спроб тримати голову немає, це ще зовсім не свідчить про відхилення.

Якщо дитина зовсім не активна, постійно плаче, погано спить, відмовляється від їжі, докладно розкажіть про всі побоювання педіатру. Якщо є хоч найменші сумніви стосовно здоров’я малюка, звертайтеся до лікаря. Сьогодні існує безліч цілком безпечних, інформативних методів досліджень, які дозволяють діагностувати затримки у розвитку в ранньому віці.

Ознаки, які сигналізують про небезпеку

Кожен малюк розвивається в своєму власному темпі, але не нехтуйте зверненням до лікаря, якщо ваша 1-місячна дитина:

  • погано смокче груди або повільно їсть суміш
  • не може сфокусувати погляд і не спостерігає за рухомими поблизу речами
  • не реагує на яскраві вогні
  • здається особливо не пластичною або гнучкою
  • не реагує на гучні звуки

Малюку два місяці

Період між сном все довший, помітнішими стають риси характеру нового члена сім’ї. Ручки і ніжки поступово виходять з напівзігнутого стану, їх рухи стають дещо коордінованішіми. Малюк отримує задоволення від контакту з мамою, уважно прислухається до її мови, вдивляється в обличчя, посміхається, починає видавати певні звуки.

Карапуз починає впізнавати знайомі обличчя і відрізняє їх від чужих, але з радістю піде на руки до кожного, хто посміхнеться і заговорить привітним тоном. Перебуваючи на руках, дитина з цікавістю розглядає всі предмети в будинку.

Коли діти починають тримати голову протягом декількох хвилин, треба все одно підтримувати її рукою, адже м’язи шиї і хребет ще не повністю сформовані і не готові до такого навантаження. Різкі нахили голови без належної підтримки можуть стати причиною серйозних травм.

Якщо малюк, опинившись на животі або в вертикальному положенні не робить навіть спроб підняти голівку, це вагома причина для занепокоєння.

Третій місяць – що ми вміємо

У цьому віці більшість вроджених рефлексів зникає, зате розвиваються інші. Малюк активно взаємодіє з батьками, часто посміхається, добре впізнає голос і обличчя.

Бере свій старт розвиток дрібної моторики і тактильної чутливості. Малюк, як уміє, досліджує своє тіло. Дістає долоньками свої ніжки, розглядає їх. У його ручки потрапляють і інші предмети: іграшки, одяг мами і власний, краєчок подушки або ковдри.

Режим сну і активності істотно змінюються. Все частіше і довше доводиться тримати дитину на руках, адже він прагне бути учасником всього, що відбувається навколо. Просто лежати, коли не спиться, дитина більше не хоче, вона вимагає вашої постійної уваги.

Всі предмети, до яких можна доторкнутися і схопити долонькою, виявляються в роті. Не перешкоджайте, адже це один із шляхів пізнання навколишнього світу. Будьте уважні, щоб поблизу не виявилися дрібні предмети, які можна проковтнути. Купуючи іграшки переконайтеся, що вони виготовлені з безпечного матеріалу і не мають дрібних деталей. Важливо, щоб їх можна було мити, робіть це кожен день.

У віці від трьох місяців дитина тримає голову, коли перебуває у вертикальному положенні. У положенні на животі намагається підняти грудну клітку, впираючись ручками в тверду поверхню. Не залишайте без нагляду ні на хвилину її там, звідки можна впасти. Відштовхуючись ніжками і ручками малюк може скотитися з дивана або пеленального столика, навіть якщо до цих пір він цього не робив. Травми від падіння в такому ранньому віці можуть стати причиною важких неврологічних розладів.

Тримісячний малюк активно “агукає”, прислухається до свого голосу. Розмовляйте з ним спокійним тоном, наспівуйте пісеньки, можна включати музику, але кращого поштовху для розвитку, як живе спілкування, не придумаєш. Не захоплюйтеся “сюсюканням”, адже через сприйняття дитина з часом починає розуміти мову і відтворювати окремі слова. Здавалося б такі невинні дії можуть стати причиною відставання в мовному розвитку в майбутньому. Просіть розмовляти з малюком чіткими словами також інших членів сім’ї.

У цьому віці малюк починає лепетати і імітувати звуки, які ви видаєте. Він може відкривати і закривати руки, трясти іграшками, ударяти по висячим предметам, підносити руки до рота і штовхати ногами, якщо ви тримаєте його в положенні стоячи.

Його координація рук і очей поліпшується. Ви помітите, як малюк уважно стежить за цікавими йому об’єктами і пильно дивиться на обличчя. Він може впізнати тебе через всю кімнату!

Швидке реагування на малюка з боку батьків допомагає йому відчувати себе в безпеці і бути коханим. Ви можете допомогти дитині навчитися заспокоювати себе, підносячи великий палець до рота або пропонуючи йому соску.

Коли дитина на животі, дайте малюку іграшки і безпечні предмети, до яких він зможе дістати, потримати і дослідити.

Дайте дитині багато люблячої уваги. Говоріть з ним протягом дня, розповідайте що ви робите, і називайте знайомі предмети. Читайте книги разом. Діліться обіймами, грайте в ігри і заохочуйте його зусилля перевертатися, брати іграшки і «розмовляти» з вами.

Ознаки, які сигналізують про небезпеку

Кожна дитина розвивається у своєму власному темпі, але поговоріть з лікарем, якщо ваша 3-місячна дитина:

  • ще не тримає голову
  • не розуміє предмети
  • не зосереджується на рухомих об’єктах
  • не посміхається
  • не реагує на гучні звуки
  • ігнорує нові обличчя
  • здається засмученою незнайомим людям або оточенню.

Коли дитина тримає голову

Отже, здорова, доношена дитина протягом першого і другого місяців життя робить перші спроби тримати голову. У три місяці вона вже впевнено тримає голову протягом тривалого часу. Підтримувати її рукою необхідно до чотирьох місяців.

Дитина не тримає голову, можливі причини

Недоношеність. Діти, які народилися передчасно відстають в розвитку в перші місяці життя, але згодом швидко наздоганяють однолітків. Лікарі обов’язково попереджають про особливості росту і розвитку недоношеної дитини ще в пологовому будинку. Якщо це ваш випадок, то хвилюватися не варто, будьте впевнені, що через 4 – 8 тижнів дитя опанує всі вміння.

ДЦП внаслідок внутрішньоутробних інфекцій або родової травми. Важкі ураження центральної нервової системи не завжди вдається виявити у новонародженої дитини. Саме тому батьки повинні бути дуже уважними до дітей, які з’явилися в результаті важких пологів. Раннє звернення до дитячого невролога допоможе швидше почати лікування.

Ослаблений тонус м’язів. Причини подібного стану різноманітні: від генетичних особливостей до неправильного догляду. Лікування за допомогою масажу і дотримання рекомендацій лікаря швидко дають свої результати.

Основне правило, яке слід засвоїти батькам – чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим легше вилікувати ймовірну хворобу.

Як стимулювати правильний розвиток малюка

На перший погляд вміння бачити, чути, відчувати дотики і запахи, рухатися і розмовляти розвиваються самі собою, але щоб все відбувалося вчасно, батьки можуть багато зробити. Цікавий інтер’єр, оптимальна температура в дитячій кімнаті, наявність великих і яскравих іграшок, які могли б привернути увагу крихітки, все це під силу зробити.

Вправи для психічного розвитку:

візьміть в руки будь-яку іграшку, яка видає звуки, покажіть її дитині з усіх боків, дозвольте розглянути і прислухатися до звуків, після чого сховайте за спину і спостерігайте, як малюк буде реагувати на звуки, чи зрозуміє де їх джерело;

включіть дитячу швидку пісеньку або наспівайте самостійно, візьміть дитину на руки і, взявши його долоні в свої, поплескайте в такт;

взявши дитячі долоньки в свої, постукайте разом на барабані або просто двома предметами один в один, відпустіть, спостерігайте намагання малюка це повторити вже без вашої допомоги;

встановіть над дитячим ліжечком мобіль, дитина зосередить свій зір і слух на фігурках, що рухаються під музику.

Розвиток інтелекту і тіла відбувається паралельно, тому приділіть увагу і фізичному розвитку дитини.

Як навчити дитину тримати голову

Ліжко не має бути занадто м’яким, інакше хребет може неправильно сформуватися.

Частіше кладіть на животик малюка, привертайте увагу за допомогою голосу, звуків або яскравих іграшок, це буде спонукати дитину піднімати і повертати голову, розвиваючи і зміцнюючи м’язи шиї.

Перед годуванням беріть на руки та подорожуйте квартирою, показуючи нові предмети. Дитина вчитиметься піднімати і повертати голову, щоб розгледіти все нове.

Виконуйте прості вправи: в положенні на спині візьміть малюка за руки і плавно відведіть їх за голову, потім опустіть назад і схрестіть на грудях. Повторюйте щодня по 10 – 15 прийомів.

Придбайте великий міцний м’яч і кладіть на нього малюка животиком вниз, надійно підтримуючи. З невеликою амплітудою покачайте м’яч вперед-назад.

Не виконуйте жодних вправ, коли дитина не в настрої. Можливо у нього болить животик, він хоче спати або їсти. Спочатку задовольніть базові потреби, а вже потім подумайте про розвиток. Якщо виникають хоч найменші сумніви в тому, чи нормально розвивається малюк, проконсультуйтесь з фахівцем.

Вам також має сподобатись...