Навчання Поради

Як навчити дитину вимовляти букву Р. 10 дієвих порад

Вимова звуку “р”, мабуть, найпоширеніша проблема у дітей. Та що там казати, якщо багато людей, перебуваючи навіть в зрілому віці стикаються з подібними, не зовсім приємними, речами. Звичайно, буде ідеально, коли усунення цього дефекту відбувається з самого дитинства. Адже, з роками боротися з подібною проблемою набагато складніше, ніж в юності. В основному всі діти до п’яти років вже повинні вимовляти цей звук, що не піддається багатьом. Якщо ж, дитина перебуваючи у віці 3-4 років, не тільки погано вимовляє звуки, але й практично не говорить, то чекати настання п’яти років не варто в будь-якому випадку. 

Причини, чому відбувається порушення вимови звуку Р

 • Неправильна робота органів дихальної системи. При виникненні підозри, батьки негайно повинні звернутися до медустанови для обстеження та встановлення діагнозу.
 • Дефекти в роботі апарату артикуляції. До таких дефектів може відноситись і заяча губа (це досить серйозна проблема, найчастіше вирішується за допомогою оперативного втручання), коротка вуздечка язика, неправильний прикус. І на цьому можливі причини не закінчуються, їх ще може бути декілька. В даному випадку на допомогу в усуненні порушень прийде логопед. Досвідчений фахівець допоможе опрацьовувати ряд необхідних вправ та підкаже батькам, які методики можна застосовувати в домашніх умовах. 
 • Близьке оточення, в якому найчастіше проводить час дитина, може служити негативним прикладом. Деякі дорослі люди спілкуються неправильною мовою. Діти завжди намагаються наслідувати старшим, вважаючи їх авторитетом. Але дана ситуація обертається неприємними наслідками.
 • Неврологічні порушення, пов’язані з поганим кліматом в сім’ї, з непростими відносинами з однолітками і багато іншого.
 • Екологія, яка в більшості випадків значно погіршена, низька якість продуктів, де є шкідливі барвники, добавки у вигляді підсолоджувачів, підсилювачів смаку, погана вода. Всі ці перерахування негативно впливають на дітей, ще більше послаблюючи їх імунну систему, що призводить до сумного результату.

Якщо перед батьками дуже гостро постало питання: “як навчити дитину вимовляти звук “р”?, то заняття варто починати з артикуляційних вправ, якими потрібно постійно займатися. Регулярність таких дій призведе до наступних позитивних результатів:

 • зміцнення м’язів язика, щік та губ
 • зміна амплітуди рухів у більшу ступінь
 • поліпшення роботи органів артикуляції
 • навчить дитину вимовляти звуки правильно

Способи поліпшення вимови, розроблені логопедами

Нижчеперелічені вправи вносять ясність з приводу теми, що часто цікавить батьків: як навчити дитину вимовляти букву “р”.

 • Вправа “Лопатка”

Язик малюка в даному випадку приймає форму лопатки. Злегка висунувши язичок, приймаємо потрібну форму і утримуємо в такому положенні 13-15 секунд. Потім необхідно дати дитині трохи часу на відпочинок та повторити вправу не менше п’яти разів.

 • Вправа “Чашка”

Дитина додає язику форму чашечки, тримаючи язичок в такій позиції секунд 15. Після нетривалого відпочинку, розминку повторити п’ять разів.

 • Вправа “Чистимо зубки”

Тут малюк просто зобов’язаний сяяти своєю прекрасною посмішкою. Верхній ряд зубів в цей момент відкритий. Язичок працює в повну силу, чистячи зуби з внутрішньої сторони, ніби віником. Але щелепи при цьому повинні бути нерухомими. 

 • Вправа “Конячка”

При виконанні цієї вправи ваша дитина може уявити себе конячкою або маленьким поні. При цьому він повинен повторювати звук, схожий на звук підков, що вдаряються об землю під час бігу коня. Звук: “Цок-цок”. Така гра відмінно зміцнює м’язи язичка. 

 • Вправа “Шиворот-навиворіт”

В даному випадку можна не тільки виконувати монотонне завдання, але й посміятися. Адже забавно з боку спостерігати на маму й малюка, які вивертають язички в зворотню сторону. При цьому в процесі потрібно намагатися розмовляти. Це буде чудова розминка для дитячого язичка.

 • Вправа “Кішечка”

Після потішної гри в конячку, на зміну приходить кішечка. Нехай тямущий малюк перетворитися на деякий час в кошеня та вип’є з чашки улюблений сік або молочко так, як п’є своє молочко кішка. Даний спосіб також добре позначається на зміцненні м’язів язичка.

 • Вправа “У кого язик довший”

Цей метод нагадує гру, в якій учасники змагаються між собою у кого ж буде кращий результат. Покажіть дитині техніку та змагайтеся. Сенс полягає в тому, у кого ж довше язичок. Нехай малюк спробує дотягнутися до підборіддя і носика. Це дійсно забавно та дуже корисно. 

 • Вправа “Для розслаблення м’язів язика”

Під час виконання цього завдання учень повинен сидіти з широко відкритим ротом, висолопивши язика якомога далі, щоб його кінчик обперся об бугорочки верхніх зубів. У такій позиції язичок необхідно утримувати не менше 20 секунд. Після чого відпочинок кілька секунд і повторити подібну вправу три-чотири рази. Завдяки регулярному виконанню, вдасться добре розтягнути зв’язку, яка знаходиться під язиком, а м’язи язичка при цьому будуть розслаблятися.

 • Вправа “Дятел”

Виконуючи “дятел”, необхідно чітко вимовляти звук “Д”. Починаючи від неспішної вимови, що незабаром змінюється при збільшенні темпу. При цьому кінчиком язичка малюк вдаряє по бугорках верхніх зубів. Дитина посміхається, широко відкривши ротик. Час на дане завдання виділяється мінімум 15 секунд. Слідкуйте, щоб ваше чадо не рухало щелепою і так само широко посміхалося.

 •  Вправа “Прикуси язичок”

Дане завдання теж порадує малюка, особливо якщо він вже добряче втомився від гімнастики. Попросіть його посміхнутися гарною посмішкою. При цьому відкриється язичок, його дитина повинна злегка покусувати. Ця вправа спрямована на правильну роботу м’язів язичка.

Після опрацювання всіх цих завдань стане більш зрозуміло як навчити дитину говорити букву “р” без логопеда.

Масаж язика

Зустрічаються випадки, коли однією гімнастикою неможливо обмежитися. Тоді дитині призначається спеціальний логопедичний масаж. Масаж-один з методів, який позитивно діє на стан м’язів, нервів, кровоносних судин. Сам процес відбувається в чистому, добре провітрюваному та теплому приміщенні. Після того, як маленький пацієнт пообідав, має пройти дві години. Тільки після закінчення цього часу, можна починати процедуру. Рот повинен бути чистим, без слідів їжі. Регулярність в даному питанні так само важлива. Тому слід виконувати масаж щодня. Курс призначається залежно від ступеня ускладнення. Зазвичай він становить від 20 процедур. Сам масаж робиться протягом 20-25 хвилин. Перший сеанс не повинен перевищувати п’яти хвилин. У наступні рази час йде на збільшення. Так як пацієнт-дитина, то це означає, що у нього може з’явитися страх перед раніше невідомою процедурою. Малюк повинен бути розслабленим та спокійним, відчувати себе комфортно, а сам процес не повинен доставляти будь-яких хворобливих відчуттів. Щоб він звик до подібних маніпуляцій, перший раз необхідно провести не в положенні лежачи, а щоб дитина сиділа. Таким чином він поступово звикне, не буде нервувати та переживати. Батьки зобов’язані бути в курсі того, що до виконання даної процедури є ряд протипоказань:

 • запальні процеси в очах
 • простудні захворювання
 • захворювання такі, як герпес. Він може бути присутнім як на губах, так і на обличчі
 • наявність запалень в порожнині рота

Масаж можна виконувати і в домашніх умовах. Але, тільки після консультації і дозволу фахівця. У масажному кабінеті у логопеда задіяно спеціальне обладнання, якого в домашніх умовах немає. Тому батькам на консультації порадять такі речі, як зубну щітку або шпатель для масажу язичка. Логопед призначає тривалість і регулярність проведення процедури. У комплексі можливий також масаж шиї і плечей. Дані процедури спрямовані на розслаблення м’язів. Якщо під час проведення вдома щось викликає сумніви або дитина відчула біль, необхідно про це сказати лікарю. 

Коли подібні заняття не виглядають нудно і монотонно, а нагадують захоплюючу гру, то досягти вершин, щоб ваш маленький вимовив чітко і впевнено звук “р”, можна набагато швидше. Найголовніше в цій нелегкій справі – терпіння, посидючість і регулярність, як з боку дітей, так і з боку батьків. Важливо не перестаратися і не злякати ваше дитя. Тому батьки повинні відштовхуватися від настрою і готовності дитини, щоб це, ні в якому разі, не виглядало як примус. Таким чином, ви ніколи не прийдете до мети. Хвалити та в міру заохочувати- важливий критерій в заняттях. Малюк прокинувся, він щасливий і посміхається. Значить мама сьогодні може сказати: “вчимося говорити букву р”. Намагайтеся не пропускати жодного дня, приділяючи цьому процесу хоча б 15 хвилин в день. Та як, звук “р” сам по собі не зовсім простий у вимові, то за короткий проміжок часу ви не отримаєте довго очікуваного результату. На постановку звуку знадобитися приблизно два місяці. Багато дорослих переконані в тому, що вони зможуть перемогти цю проблему самостійно. Причини виникнення таких думок можуть бути різні. Можливо дитинство мами або тата було таким же проблемним в плані неправильної вимови, в чому їм допомагали лише батьки. Але, не потрібно порівнювати минулі часи, коли стрімкого розвитку практично не було ні в одній сфері, з нинішнім прогресивним часом. Зараз величезний вибір спеціалізованої літератури та безпосередньо людей-професіоналів, які з радістю зроблять процес лікування діток швидким та легким. Звичайно, ідеальним варіантом буде, коли з дитиною може займатися як професіонал, тобто логопед, так і батьки вдома. Адже, фахівці краще знають свою справу, а час за який дитина навчиться говорити правильно, значно скоротиться. Тому вірним рішенням батьків буде, якщо після трьох років вони приведуть улюблене дитя на спеціальні заняття. Визначальним фактором для самої дитині є те, що вона не буде себе почувати білою вороною або неповноцінною людиною. Приходячи в спеціальну групу, де малюків з подібними проблемами багато, дитина зайвий раз переконається, що вона не одна. Там над ним не будуть сміятися і жартувати. Адже діти дуже вразливі в ранньому віці, особливо коли їх ображають друзі-однолітки. 

А незабаром ваші думки про те, що дитина не вимовляє букву р, зітруться з пам’яті назавжди, як непотрібна інформація. Головне і наймолодшого переконати в тому, що через декілька місяців забудуться ці невеликі негаразди.

Вам також має сподобатись...