Вагітність Поради

Меню годуючої мами. Харчування мами при грудному вигодовуванні

Процес і спосіб годування немовляти викликає багато питань у молодих мам, породжуючи чимало забобонів і помилок. Подруги, мами і бабусі прагнуть поділитися своїми “цінними” порадами, вимагаючи сприймати їх як аксіому. Часто навіть рекомендаціями лікаря педіатра нехтують, не усвідомлюючи ризику для здоров’я як новонародженого, так і мами.

Грудне вигодовування: за і проти

Харчування дитини дійсно дуже важливий процес, адже якщо дорослій людині їжа потрібна для підтримки життєдіяльності, то в дитячому організмі вона повинна забезпечити процеси росту і розвитку. Не дарма в багатьох сім’ях існує правило – все найкраще дітям. Але чи правильний шлях реалізації цього вибирають люблячі батьки?

Краще харчування для дитини – це природне харчування, відповідно до віку. Тому висновок напрошується сам: в перші місяці життя грудне молоко максимально задовольняє всі потреби немовляти.

Переваги грудного вигодовування

  • Молоко матері завжди має оптимальну температуру, воно стерильне, легко засвоюється, допомагає дитячому організму боротись проти вірусів і бактерій.
  • Відсутність витрат на молочні суміші (дійсно якісні суміші коштують недешево, а годувати неякісною їжею – це великий ризик).
  • Природне вигодовування позбавить від необхідності постійно дезінфікувати пляшечку, вимірювати кількість порошку, кип’ятити, підігрівати, контролювати температуру. Це займає дуже багато часу і майже позбавляє можливості поспати вночі.
  • Дитина на грудному вигодовуванні захищена від розвитку кишкових інфекцій.
  • Немає необхідності брати пляшечку з собою, коли виходите з дому.
  • Завдяки фізіологічним особливостям організму годуючої мами, склад молока постійно змінюється, відповідно до потреб немовляти.
  • Психоемоційний стан поліпшується під час годування груддю, дитина краще спить, стає менш тривожною.

Незважаючи на такий широкий перелік позитивних моментів, грудне вигодовування іноді сприймається як недолік материнства. Молоді мами втомлюються постійно зціджувати молоко і бояться втратити форму грудей. Так, в перші тижні дитина просто не може з’їсти стільки молока, скільки виробляє організм жінки, однак протягом першого місяця життя процес лактації упорядковується і “зайвого” молока не залишається.

До якого віку потрібно годувати дитину молоком?

У питаннях догляду і виховання дитини до трьох років слід керуватися тільки порадами фахівців. Те, що вважалося хорошим для малюка тридцять років тому, тепер вважається шкідливим. Те ж саме стосується і грудного вигодовування. Коли народжували наші мами, педіатри рекомендували до досягнення однорічного віку повністю замінити молоко прикормом. Сьогодні і Всесвітня Організація Охорони здоров’я і вітчизняне Міністерство охорони здоров’я рекомендують годувати грудьми до двох років. Науково спростовані міфи про те, що грудне молоко з часом втрачає свої поживні властивості. Навпаки, з часом воно стає в півтора рази жирніше.

Грудне молоко у віці 12 місяців більше здатне забезпечити дитину третиною необхідних калорій, білком, кальцієм, вітамінами, фолієвою кислотою. Зводиться до мінімуму ризик виникнення алергічних реакцій, відхилень в рості і розвитку. Крім цього, материнське молоко з часом збагачується імуноглобулінами, забезпечуючи міцний імунітет малюкові. Не зменшується і кількість ферментів, які піклуються про здорове травлення.

Діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні більше року, рідше страждають порушеннями прикусу. Завдяки близькому зв’язку, який виникає в процесі годування, дитина відчуває себе захищеною, рідше плаче і вередує. Не слід забувати і про здоров’я мами. Тривале годування молоком знижує ризик розвитку мастопатії, раку грудей, матки і яєчників.

З огляду на вищенаведені факти, можна зробити висновок, що рекомендації фахівців продовжити грудне вигодовування до досягнення дитиною дворічного віку не безпідставні. Не варто шукати способи штучно зменшити кількість молока і позбавляти дитину такого цінного продукту.

Що їсти при грудному вигодовуванні?

Перше і основне правило – максимально проста і натуральна їжа. Все, що їсть мама, яка годує так чи інакше впливає на якість молока, його жирність, смак і навіть властивості. Менше експериментуйте, адже це може вплинути на появу харчової алергії у малюка в майбутньому.

Корисні продукти для харчування мами, що кормить груддю:

овочі (картопля, морква, гарбуз, кабачок в тушкованому вигляді, зелень, огірки);

фрукти (запечені яблука з перших місяців, груші, абрикоси, сливи, сухофрукти);

компот із сухофруктів, соки, фруктово-ягідні пюре, морси;

ягоди (кавун, диня, виноград, черешня, вишня);

кисломолочні продукти (натуральний кефір, йогурт, ряжанка, сир жирністю від 1,5% до 2,5% без смакових добавок, ароматизаторів та консервантів);

м’ясо нежирних сортів (кролик, курка, індичка, яловичина, нежирна свинина) у відвареному, тушкованому, приготованому на пару вигляді;

варені яйця тричі на тиждень;

нежирна риба відварна або тушкована, краще морська;

каші (гречана, пшенична, рисова, ячна, вівсяна);

напої (негазована вода, чорний, зелений, трав’яний чай).

Варто зауважити, що алергічні реакції частіше викликає не сам продукт, а шкідливі компоненти, використані під час вирощування і виробництва. Саме тому, вибираючи на полиці магазину продукти харчування для годуючої матері, слід звертати увагу на дотримання санітарних норм, термінів придатності, способів обробки і дотримання правил зберігання. Уважно читайте етикетки, та не вибирайте продукти з тривалим терміном придатності. Уникайте “блискучих” яблук, екзотичних фруктів.

   Готуйте їжу без використання великої кількості жиру, солі, цукру і спецій. На період вагітності та годування груддю краще взагалі забути про існування сковороди. Готуйте в духовці, мультиварці або на пару. Випивайте достатню кількість чистої води. У разі появи набряків, проконсультуйтеся зі своїм гінекологом.

Заборонені продукти при грудному вигодовуванні

Жінкам, які тільки готуються стати мамою, не варто боятися суворих обмежень в харчовому раціоні. Вони хоч і є, але при бажанні з дозволених продуктів можна щодня готувати нові, смачні страви. Особливо уважно ставитися до харчування слід в перші тижні життя немовляти. Травна система в цей період слабо розвинена і ферментів для перетравлення складних речовин мало.

Заборонені продукти:

-мед;

-цитрусові (мандарини, лимони, лайми, грейпфрути, помела);

-шоколад, какао, шоколадні цукерки;

-кава;

-полуниця, суниця, малина;

-гриби;

-консервовані продукти;

-копченості;

-напівфабрикати;

-свіжа дріжджова випічка;

-магазинні тістечка і торти;

-горох;

-капуста.

Страви не варто приправляти великою кількістю оцту, солі і спецій. Вживання цукру також слід обмежити, щоб зберегти здоров’я мами. Його надлишок сприяє збільшенню ваги, появі набряків, погіршенню самопочуття.

Грудне вигодовування не треба сприймати як сувору дієту. Перелік небажаних продуктів сигналізує про можливі побічні дії та необхідність дотримуватися міри у всьому. Якщо на сімейному святі ви з’їсте одну цукерку або шматочок маринованого оселедця, це не зашкодить здоров’ю. Дозволено і 50 мл червоного виноградного вина або шампанського, якщо дуже хочеться, але не часто.

Меню годуючої мами

Вагітність часто залишає після себе зайві кілограми через поширений міф про те, що “їсти треба за двох”. Тільки народивши, матусі прагнуть повернутися до колишніх форм і обмежують себе в харчуванні. Дефіцит калорій робить грудне молоко менш поживним, воно не здатне забезпечувати нормальний розвиток органів і систем. Саме тому добова норма годуючої мами 3000 – 3400 калорій.

Їжа повинна бути не тільки калорійною, а й поживною, з пропорційним співвідношенням жирів, білків і вуглеводів. Щоб цього досягти, зовсім не обов’язково кожен раз заглядати в таблицю харчової цінності. Досить зробити свій раціон різноманітним, готуйте зі свіжих і якісних продуктів. Добре, якщо є можливість самостійно виростити фрукти і овочі без використання пестицидів або придбати їх у надійного постачальника.

Ретельно мийте продукти, які вживаєте без термічної обробки. Використовуйте різний кухонний інвентар для готових і сирих продуктів. Поверхня сирого м’яса може бути вражена хвороботворними бактеріями, які з’являються в процесі зберігання і транспортування. Сира риба часто є переносником різних видів гельмінтів. Саме тому краще мати різні дошки і ножі для м’яса та риби.

Матуся в період годування груддю повинна отримувати достатню кількість білка, який в більшій мірі міститься в їжі тваринного походження. Є ймовірність, що через неправильне харчування мами корисні речовини і мінерали для грудного молока будуть безпосередньо викачуватися з її організму і, як наслідок, у неї буде погіршуватися стан волосся, шкіри, зубів. Запорука успіху мами і малюка правильне харчування.

Протягом першого місяця після пологів доведеться запровадити суворі обмеження, адже травна система немовляти тільки починає працювати. Грудне молоко в цей час має бути легкозасвоюваним. Можна їсти каші на воді: вівсянку, гречку; дієтичне м’ясо: біле куряче або індичку; кисломолочні продукти; запечені яблука; банани.  

Віддавайте перевагу легким овочевим супчикам. Відмовтеся від свіжого хліба, вам підходить сірий або білий з висівками. Найкраще їсти сухарі. З напоїв вживайте неміцний чай без добавок, чаї для лактації або відвари шипшини, меліси, м’яти, кропиви, чебрецю.

Поступово меню можна і потрібно розширювати, щодня додаючи нові продукти і страви.

Від місяця до трьох поступово починайте вводити в свій раціон приготовлену на пару нежирну білу рибку, печінку, кролика і яловичину. З каш вже можна перлову, пшоняну, пшеничну, рисову. Зверніть увагу на нежирний домашній йогурт, ряжанку, творог і сметану. Поступово пробуйте їсти зелень, агрус, груші, черешню, кавун, яблука. Солодощі можуть замінити сухофрукти, компоти, морси зі звичних домашніх ягід.

З трьох до шести місяців дозволено житній хліб, нежирна свинина, яйця. З овочів пробуйте вводити свіжу цибулю, буряк. Для перекусу оберіть горішки (за винятком арахісу і фісташок). У невеликій кількості вводьте чебрець, базилік, перець.

З наступного триместру (6-9 місяців) мами можуть дозволити собі свіжі помідори і огірки. Віддавайте перевагу домашнім овочам. Також в невеликих кількостях дозволяється червону рибу. З цього віку можна їсти бобові та часник.

Після 9 місяців починайте пробувати лимон, мед, капусту і редис.

Пам’ятайте, що при вводі будь-якого нового продукта обов’язково спостерігайте за реакцією організму малюка. Якщо є найменші ознаки алергії, краще на якийсь час відмовитися від такої їжі.

Харчуватися матусі, що кормить груддю потрібно мінімум п’ять разів на добу.

Сніданок

Вранці, після пробудження, випийте склянку чистої води. Це допоможе організму “прокинутися” після сну і запустити обмінні процеси. В результаті вага не буде збільшуватися, покращиться стан шкіри, волосся і нігтів.

Ніколи не пропускайте сніданок, адже це перший і головний прийом їжі. Від кави на сніданок доведеться відмовитися на користь чаю. Снідайте кашею, приготовленою на воді або молоці, додайте вершкове масло, свіжі фрукти або сухофрукти, насіння льону або кунжут. Смачно і корисно снідати творогом. З нього можна зробити намазки на бутерброд, додавши паприку і зелень. Омлет з молоком і овочами поповнить запаси білка, вітамінів. Млинці з гречаної або вівсяної муки не тільки смачні, але і сприяють здоровому травленню. Тісто готуйте без дріжджів, а випікайте на сковороді без масла. Якщо ж їсти вранці зовсім не звикли, то зробіть бутерброд з вершковим маслом і сиром, але хліб вибирайте не свіжий, краще цільнозерновий.

Перекус

Перерва між прийомами їжі не повинен бути більше 2,5 – 3 години. В іншому випадку організм буде відкладати все більше жиру про запас, оцінюючи ситуацію, як загрозливу. В якості перекусу підійдуть сухофрукти, запечені яблука чи груші, творожна запіканка, натуральний йогурт. Починаючи з другого місяця після пологів – свіжі фрукти або фруктові соки, з третього місяця – горіхи і насіння.

Обід

На обід можна готувати:

борщ пісний або з м’ясом курки, індички, кролика;

суп з рибою, фрикадельками з яловичини (якщо в процесі варіння на поверхні з’являється плівка жиру, її краще зняти ложкою);

рис, гречка, картопляне пюре з овочами, з паровою котлетою або запеченою відбивною, тушковані тефтелі;

салат зі свіжих овочів;

картопляна запіканка;

тушкована або запечена риба.

Обід – дуже важлива ланка харчування при ГВ. Він повинен бути ситним і, звичайно ж, смачним. Якщо вам дуже хочеться солодкого, то краще з’їсти шматочок шоколаду в обід, інакше до вечора це бажання стане таким сильним, що ви навіть не помітите, як з’їсте цілу плитку.

Другий перекус

У другій половині дня не бажано їсти фрукти, якщо є зайва вага, адже вони досить солодкі. Краще випийте склянку кефіру або трав’яного чаю з галетним печивом або домашньою бездріжджовою випічкою. Смачною виходить овочева шаурма, але заправте її сирним або вершковим соусом, замість звичних майонезу, гірчиці та кетчупу.

Вечеря

На вечерю вибирайте легкі страви, з мінімальним вмістом жирів і, бажано, без білків тваринного походження. Листя салату, айсберг або інші овочі приправте оливковою олією, додайте варене яйце, сир фета або будь-які інші продукти. Приготуйте рагу з болгарським перцем, помідорами, кабачком, морквою і цибулею. Можна вживати на вечерю і кисломолочні страви, каші, рибні запіканки. Морепродукти можна поступово вводити в раціон з третього місяця, але не мариновані.

Основним правилом в меню для годуючої мами залишається інтуїтивне харчування з дотриманням правил здорового способу життя. Пам’ятайте, що від якості грудного молока залежить майбутній імунітет немовляти.

Харчовий щоденник

Для того, щоб з легкістю відстежувати продукти на які у малюка алергія або від яких починаються коліки, матусям рекомендується вести харчовий щоденник. У нього слід записувати нові продукти, які ви вживаєте, їх кількість, час прийому їжі і найголовніше – реакцію малюка: випорожнення (вказувати чи є незвичайні зміни, консистенція, колір, слиз), шкіряний покрив (чи не з’явилася висипка, почервоніння, свербіж, лущення), загальний стан (самопочуття, зміна настрою, примхливість, коліки).

Обов’язково вносьте в щоденник інформацію про прийняті вами і дитиною лікарські препарати.

Слідкуйте за реакцією малюка на кожен новий з’їдений вами продукт. Якщо протягом двох днів не спостерігаються негативні зміни, сміливо можете вводити новий продукт. Але кількість нової їжі обмежується трьома видами на тиждень.

Вегетаріанство і грудне вигодовування

Існує багато міфів і застережень на тему вегетаріанства матері, яка годує грудьми. Безумовно, для малюка корисне молоко матері, насичене мікроелементами і вітамінами, які воно отримує від тваринної їжі. Але вченими вже давно доведено, що правильно сплановане вегетаріанське харчування матусі зможе забезпечити малюка всіма необхідними поживними речовинами і посприяє його повноцінному розвитку. Єдина відмінність молока мами вегетаріанки в тому, що воно менш жирне і, як наслідок, малюк буде частіше просити їсти.

Мама-веган повинна пам’ятати, що для її здоров’я та правильного розвитку малюка їй необхідно вживати достатню кількість калорій. У перші 4 місяці життя немовляти, кількість уживаних мамою калорій повинно бути збільшитись до 630 ккал, потім їх можна зменшити до 520 ккал.

Відмовтеся від пряних, гострих приправ і овочів / фруктів, які викликають алергію: гриби, цитрусові, баштанні, полуниця.

Брак тваринного білка компенсують злакові та бобові. Для правильної роботи мозку малюкові необхідний вітамін омега-3, тому годуюча матуся повинна їсти морські водорості і кунжутне масло. Кальцій малюк від мами отримує завдяки вживання останньою соєвих продуктів, зелених овочів і банальної мінералки. Багаті на вітаміни і корисні для нормального розвитку дитини такі продукти, як щавель, брокколі, горіхи, висівки, авокадо, шпинат.

Таким чином, якщо мама була вегетаріанкою до народження дитини, то в момент годування грудьми протипоказання до рослинної їжі відсутні. Головне дотримуватися необхідної міри калорійності. Якщо мама вирішила стати вегетаріанкою після народження дитини, то це підвищений стрес не тільки для її організму, а й для малюка. У такому випадку рекомендується перейти на вегетаріанство після закінчення ГВ.

Догляд за грудьми

У кожному пологовому будинку породіллям проводять інструктаж по годівлі дитини. Це досить інтимний процес, тому протягом перших тижнів рекомендується це робити наодинці з малюком, без сторонніх очей і зайвих порад.

Щоб уникнути тріщин необхідно:

  • коротко підстригати нігті;
  • користуватися спеціальними прокладками для поглинання молока між годуваннями, щоб соски завжди були сухими;
  • дотримуватися гігієнічних норм;
  • носити бюстгальтер з натуральної тканини.

Перед годуванням обов’язково мийте руки з милом, а груди – чистою, теплою водою. Не використовуйте спиртових антисептиків, адже їх залишки можуть потрапити в шлунок дитини і викликати отруєння.

Після кожного годування необхідно провести масаж грудних залоз. Для цього однією рукою підтримуйте залозу знизу, а чотирма пальцями іншої руки робіть кругові рухи. У місцях ущільнень повторюйте рухи кілька разів, не збільшуючи інтенсивності натискання. Масаж потрібен для того, щоб попередити розвиток маститу.

Після кожного годування необхідно зціджувати залишок молока з обох грудей. Робити це доведеться не довше місяця, адже дитина підросте і почне їсти більше. Для того, щоб зцідити молоко швидко і безболісно, ​​придбайте електричний молоковідсмоктувач. Пристрій заощадить багато сил і дозволить довше поспати вночі.

Щаслива мама – здоровий малюк

Забобони щодо грудного вигодовування передаються від покоління до покоління. Поширений міф про те, що мамі, що годує потрібно пити багато молока, немає наукових підстав. Набагато більше користі в кисломолочних продуктах.

Часто мати і свекруха радять молодій мамі що і скільки їсти і пити, у що одягатися і навіть як фарбуватися і стригтися, щоб прибувало грудне молоко. Насправді, для нормальної лактації жінці потрібно добре харчуватися, висипатися, відпочивати (в тому числі і від догляду за дитиною), уникати стресових ситуацій. Тому, якщо хтось із рідних хоче допомогти молодій мамі, то це треба робити не порадами, а вчинками. Щонайменше двічі на тиждень треба викроювати хоча б по 2 години на похід в перукарню, посиденьки з подружками або просто прогулянку на одинці.

Не варто обмежувати статеві стосунки, якщо їх не заборонив акушер-гінеколог. Регулярні інтимні стосунки з чоловіком не тільки покращують психоемоційний стан, знімають стрес, але і продовжують період лактації.

Жінкам потрібно бути уважними до свого здоров’я та настрою, адже від цього напряму залежить самопочуття дитини. Інші члени сім’ї повинні взяти на себе частину повсякденних обов’язків матусі, щоб дати їй можливість відпочити. Піклування про новонародженого в першу чергу має полягати в піклуванні про його матусю.

Вам також має сподобатись...